Sugar CRM Çözümlerimiz

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Hizmetleri ile, şirketleri müşteri değeri yaratma ve kârlı büyüme sağlama konusunda yetkinleştirmek amaçlanmaktadır. Oluşturulan çözüm, ön ve arka ofis işlevlerini tek, müşteri odaklı bir işlem haline getirir.

Ayrıca, çalışanlar, iş ortakları ve müşteriler arasında işbirliği sağlar. Müşteriler, iş ortakları ile şirketinizin süreçlerini entegre ederek, kapalı devre bir müşteri etkileşim döngüsü içinde birbirine bağlar. Böylece aday müşterileri sizinle ilk kez alışveriş yapan alıcılara, sizinle bir kez alışveriş yapmış alıcıları sürekli müşterilere dönüştürebilirsiniz.

CRM içerisinde, pazarlama planlaması, kampanya yönetimi, tele satış, aday müşteri oluşturma ve müşteri segmentasyonu gibi ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikleri ve işlevleri barındırarak, müşteri ilişkilendirme (engagement) döngüsünün her aşamasında yanınızda yer alır.

CRM ayrıca gerçek zamanlı kullanılabilirlik kontrolleri, ilgili kişi yönetimi, faturalama yönetimi, siparişi yerine getirebilme görüntülemesi ve sipariş izlemesine olanak tanır. Bütün bunların yanı sıra CRM ile müşterilerinizle (müşteri etkileşim merkezi, Web temelli müşteri selfservisi özellikleri, hizmet ve şikayet yönetimi, saha hizmeti ve dağıtım, yönetim gibi) tüm kanallar aracılığıyla sürekli bir biçimde ilgilenebilirsiniz.

Comments are closed.

Rapid Sistem’den Duyurular

Novell Sentinel Log Manager Kampanyası

Çalışanlarınıza, müşterilerinize, ziyaretçilerinize internet erişimi sağlıyorsanız 5651 sayılı kanuna göre, devamı

Önerdiğimiz Firmalar

Firmamız çözümlerinde platform/marka bağımsızlığını ilke edinmiştir. Bu bağlamda mümkün olduğunca sektör lideri firmaların tamamı ile çalışmayı devamı