Değişim Mühendisliğine bir örnek : Xerox

Yazı Tarihi : 25 Mart 2011, Kategori : Rapid Sistem - Güncel, Yazar : Administrator

Değişim mühendisliği, elemanların patronları için değil, müşteri için çalıştıklarına inanmalarını gerektirmektedir. Elemanların buna inanmaları, ancak şirketin ödüllendirme politikalarınında bu düşünceyi vurgulaması ile sağlanabilir. Örneğin, Xerox Corporation elemanlarına maaşlarını müşterilerin ödediğini söylemekle yetinmeyip maaşları ile müşteriler arasındaki bağlantıyı açıkça göstermiştir. Bu şirketi yöneticilerinin ikramiyelerinin büyük bir kısmını müşteri tatminine göre belirler. İkramiyelerinin yalnızca birimlerinin performansına dayandığında yöneticiler sürekli hatalar, yargılar, ve kaynaklar hakkında birbirlerine savaş açmaktaydılar. Ancak yöneticilerin dikkatlerini müşteri tatminini artırmaya yöneltmeleriyle birlikte bu iç çatışmalar ortadan kalkmıştır.

(Bence bu yukarıdaki yaklaşımı prim sisteminde temel olarak uygulanabilir. Böylece tüm şirket personeli her dakika “big brother is watching you” gerçeğini nakit olarak da yaşarlar. Böylece teknik servis personeli gibi müşteri ile yüz yüze temasa girenler ile birlikte belki sekreter gibi müşteri ile indirek kontakta olan asıl kilit personelinde yaptığı işin farkına varması sağlanır vs. Bence üzerinde biraz konuşup geliştirebileceğimiz bir kavram.)

Ne yazık ki yöneticilerin çoğu hala elemanlarının inançlarını belirlemek için bazı değerleri telafuz edip bu değerler hakkında konuşma yapmanın yeterli olduğunu sanmaktadır. Şirketin değerlerini belirten bir beyanat hazırlamak da yararsızdır ve geçici bir heves olmaktan öteye gidemez. Bu beyanatlar şirketin yönetim sistemleriyle desteklenmedikçe laf kalabalığından başka bir işe yaramayacak ve sadece şirket içindeki horgörüyü arttıracaktır. Beyanatın üzerinde basılı olduğu kağıdın hakkını verebilmesi için şirketin yönetim sistemleri tarafından desteklenmesi gerekir. Beyanat değerleri dile getirir; yönetim sistemleri ise bu değerlere şirket içinde gerçeklik ve hayat kazanır.

Bazı geleneksel şirketlerde görülen kültürel değerler geçmişteki performans üzerinde yoğunlaşan denetime önem veren ve hiyerarşiyi kutsayan parçalanmış yönetim sistemlerinin yan ürünleridir. Bu tür bir şirketin değerler beyanatında ne denirse densin, bu yönetim sistemi aslında şöyle bir değeri teşvik etmektedir:

- Maaşımı patronum ödüyor; Müşterilere hizmet etmek hakkındaki tüm o konuşmalar bir yana, gerçek amaç patronu mutlu etmektir.
- Ben sadece çarkın dişlilerinden biriyim; Uygulayacağım en iyi strateji başımı önüme eğmek ve dikkat çekmemektir.
- Bana ne kadar çok dolaysız rapor gelirse önemim o kadar artmış demektir; En büyük imparatorluğa sahip olan kazanır
- Yarın da bugün gibi olacak; Hep öyle olmadımı zaten.

(Bu yukarıdaki dört maddenin hepsinin bence altını çizmek hatta bir plakaya çakıp insanların her gün görebileceği bir yere asmak gerek. Ancak hepsinin birden altın çizse idim sanki önemlerini yitirmişler gibi geldiğini düşünerek çizmedim….)

Değişim mühendisliği uygulandığı bir şirkette elemanların değerleri şöyle olmalıdır:

- Tüm maaşları müşteriler öder: Müşterileri memnun etmek için her şeyi yapmalıyım.
- Bu şirketteki tüm işler önemlidir: Benim yaptıklarımın önemi var
- Boy göstermek başarı değildir; Ben yaratttığım değer için maaş alırım
- Ben bir ekibin içindeyimİ Başarıya ya da başarısızlığa birlikte ulaşırız.
- Yarının ne getireceğini kimse bilmez; Sürekli öğrenmek işimin bir parçasıdır.

Tagged with:  

Bir Cevap Yazın

Rapid Sistem’den Duyurular

Novell Sentinel Log Manager Kampanyası

Çalışanlarınıza, müşterilerinize, ziyaretçilerinize internet erişimi sağlıyorsanız 5651 sayılı kanuna göre, devamı

Önerdiğimiz Firmalar

Firmamız çözümlerinde platform/marka bağımsızlığını ilke edinmiştir. Bu bağlamda mümkün olduğunca sektör lideri firmaların tamamı ile çalışmayı devamı