Yeni Ekonomi ve CRM

Yazı Tarihi : 24 Mart 2011, Kategori : Rapid Sistem - Güncel, Yazar : Administrator

Yeni yüzyıla girerken, Çağdaş İşletmelerin tümü, yatırımlarını müşteri odaklı politikalar üzerine yapmaya başladılar. Müşteriler bu yeni dönemde en önemli öz kaynak haline gelmeye başladı.

Rekabetin bunca zorlaştığı ortamlarda her işletme satıştan servise kadar bütün müşteri temas noktalarını mükemmelleştirmekte ve güçlendirmektedir.

Şayet Şirketler piyasada halen faaliyet gösteriyor iseler, rekabet ortamına geçiş sırasında veya daha önce, müşterileri korumalı, onlarla iş imkanlarını artırmalı ve onlarla her temas noktasında katma değerli ve tutarlı hizmet sunmayı hedefleyen, bu amaçla iş süreçlerini ve bilgi yönetimi teknolojilerini bir araya getiren bilgilerini oluşturmak zorundadırlar. Çünkü, rekabet ortamı Şirketlerin hizmetlerini daha kaliteli ve daha ucuza verme zorunluluğunu doğurur.

Oluşturulması gereken bu yapı, Şirket çalışanları ile müşterilerin bir bütün olduğu müşteri odaklı yönetim felsefesi, stratejisi ve teknolojisi olan, CRM (Customer Relationship Management) – Müşteri İlişkileri Yönetimi Projesidir. Bu projenin başarısı ise, Müşteri Hizmetleri, Faturalama, tahsilat ve Yönetim Bilgi Sistemi gibi, entegre projelerin desteğiyle doğru orantılıdır.

CRM projesi ile, yapılanan Şirketler, Müşteriye ürettiğini satmak yerine müşteriyi iyi tanıyıp onun beklentilerini iyi belirleyen ve onun ihtiyacına göre hizmet üreten bir yapı oluşturmaktadır.

Tam rekabetin oluştuğu piyasada geleneksel monopol piyasadaki, ne üretirsem satarım mantığı bitmiştir. Artık müşterileri davranışlarını analiz ederek, onları tanıyan, ihtiyaçlarını bilen, ihtiyaçlara göre üreten veya ürettiğini müşteriye göre düzenleyen, hizmetin sağlanmasından sonra, memnuniyetini sorgulayan, bakım ve destek konusunda hassasiyet gösteren bir yapı oluşturulmuştur. Bunu sağlamak için, müşterinin ayağını gelmesini beklemeyen onun ayağına servis sunan bir alt yapı oluşturmak zorunlu hale gelmiştir.

Şirketleri CRM Projesini hayata geçirmeye, genel itibariyle rekabet ortamının oluşması ve teknolojik gelişmelerin zorladığı doğrudur. Hatta bazı CRM uzmanlarının rekabet ortamının oluşmadığı piyasalarda projenin yapılmasına dahi gerek görmedikleri bir gerçektir. Ancak, şunun unutmamak gerekir, CRM projesi uygulaması Şirketi korumakla kalmaz, Müşteriye sunulan hizmet kalitesini arttırır. Hizmet kalitesinin artması ise, insana saygı ile eş değerde düşünülmelidir.

Bir Cevap Yazın

Rapid Sistem’den Duyurular

Novell Sentinel Log Manager Kampanyası

Çalışanlarınıza, müşterilerinize, ziyaretçilerinize internet erişimi sağlıyorsanız 5651 sayılı kanuna göre, devamı

Önerdiğimiz Firmalar

Firmamız çözümlerinde platform/marka bağımsızlığını ilke edinmiştir. Bu bağlamda mümkün olduğunca sektör lideri firmaların tamamı ile çalışmayı devamı